Izbornik Zatvoriti

Istraživanje: Marinika najbolje stoji iz opozicije

Istraživanje

Istraživanje organizacije “Novi treći put” se odnosi na predstojeće izbore. Ukoliko bi se sutra održali zajednički predsednički, parlamentarni i gradski izbori u Beogradu, na izbore bi izašlo oko 56,6%, tj. oko 3.730.000 svih građana dok bi u Beogradu ova brojka bila nešto veća – 58,3%, tačnije oko 930.000 birača.

U periodu od 24. do 30. novembra sprovedeno je onlajn istraživanje javnog mnjenja na teritoriji Srbije bez Kosova i Metohije. U istraživanju je učestvovalo 1.525 punoletnih građana koji su naknadno stratifikovani na osnovu pola, godina, regiona, obrazovanja, i glasanja na izborima 2020. i 2017. godine.

Kada bi se parlamentarni izbori održali sutra, 49,5% opredeljenih ispitanika bi glasalo za Srpsku naprednu stranku, dok je podrška njihovim partnerima (SDPS, PS i PUPS) ukupno dodatnih 0,6%. Za njihove partnere u vladajućoj koaliciji, socijaliste, glasalo bi 7,4% opredeljenih, a za Jedinstvenu Srbiju Dragana Markovića Palme još 0,4%.

Kada su u pitanju partije opozicije, najbolji rejting ima Stranka slobode i pravde Dragana Đilasa sa projektovanih 9,5% podrške, a prate je Narodna stranka sa 4,4% i Ekološki ustanak sa 4%. U borbi za cenzus našlo bi se nekoliko partija: Zavetnici (2,8%), NDMBGD (2,6%) i DJB (2,5%). Sve ostale partije nalaze se daleko od cenzusa i u ovom trenutku ne deluje realno da imaju šanse za samostalan prelazak cenzusa. Partije manjina osvojile bi ukupno 2,2%.

Koalicija SNS-SPS-SDPS-JS-PS-PUPS bi osvojila većinu i za nju bi glasalo 55,7% svih opredeljenih ispitanika. Iza nje se nalazi novoformirana koalicija SSP-NS-DS-PSG-PZP sa 17,9%, a cenzus bi prešla i zelena koalicija (NDMBGD-EU-ZZS) sa 8,8%. Blizu cenzusa je i koalicija NADA (POKS i DSS) sa 2,9%, Zavetnici sa 2,7% i DJB sa 2,2%. Sve ostale koalicije u ovom trenutku ne deluju da imaju realne šanse za prelazak cenzusa.

Predsednički izbori

Kada je reč o predsedničkim izborima najveći broj ispitanika obeležio je kao jednog od svojih željenih kandidata Aleksandra Vučića (46,9% ispitanika), dok je drugo mesto zauzela Marinika Tepić sa 27,3%. Kod potencijalnih kandidata vlasti visok nivo podrške imaju i Ivica Dačić, Ana Brnabić i Aleksandar Šapić. Kada je opozicija u pitanju, više od 10% opredeljenih ispitanika volelo bi na listiću da vidi i Zdravka Ponoša, Miodraga Majića i vladiku Grigorija.

Kada je u pitanju članstvo u EU, blago preovlađuje zeleno svetlo za ulazak u EU. 30,7% opredeljenih ispitanika bi sigurno glasalo za ulazak, a 23,8% njih verovatno bi bilo za. Sigurno bi protiv ulaska Srbije u EU bilo 24,4% ispitanika, a verovatno protiv bi bilo 21,1% ispitanika.

Kada je u pitanju NATO, 54% svih opredeljenih ispitanika sigurno bi glasalo protiv ulaska, dok bi verovatno protiv bilo još 24,6% njih. Sigurno za bi glasalo 9,5% ispitanika, a verovatno bi za bilo još 11,9%.

Na pitanje “Da se sutra održava referendum o dozvoli Rio Tintu za iskopavanje litijuma, kako biste glasali?” ubedljiva većina svih opredeljenih ispitanika po ovom pitanju, izjasnila se da bi sigurno glasala protiv ovog predloga, čak 86,1% njih, dok bi verovatno protiv glasalo njih 6%. Sa druge strane, procenat onih koji bi sigurno dozvolili iskopavanje je 4,1%, a verovatno bi iskopavanje odobrilo 3,8%.

Izvor: www.istraživanja.rs

Skip to content