Lokalne vlasti u Rasinskom okrugu poprilično su neaktivne kada je reč o informisanju građana o procesu pridruživanja Srbije Evropskoj uniji i implikacijama koje taj proces ima na njih.
Šest lokalnih samouprava u Rasinskom okrugu dobilo je, kroz razne projekte, od Evropske unije i zemalja članica skoro 40 miliona evra. Evropska unija je najveći trgovinski partner preduzećima iz Rasinskog okruga. Nekoliko velikih kompanija iz EU ima fabrike u Kruševcu i okolini i u njima upošljavaju hiljade radnika.
I pored svih ovih podataka i jasnog opredeljenja Vlade Srbije da je pridruživanje Evropskoj uniji strateški cilj naše države lokalne vlasti u Rasinskom okrugu čine jako malo na promociji evropskih vrednosti u svom najbližem okruženju i informisanju građana o procesu pridruživanja.
“Svaki projekat koji je finansiran od strane EU propraćen je medijskim prilozima, pri čemu se uvek trudimo da istaknemo kakvi sve benefiti očekuju građane, ne samo naše opštine, već i cele Srbije kada budemo članica EU. Pregovori o pristupanju sa Srbijom nude nove mogućnosti građanima Srbije da još više nauče o EU, njenim vrednostima, istoriji, organizaciji, politikama, praksama kao i prednostima članstva.
Uspešno okončanje pregovora i modernizacija Srbije, koju EU podržava kroz značajnu bespovratnu finansijsku pomoć, dovešće Srbiju do punog članstva u Evropskoj uniji. Delegacija EU sarađuje sa Vladom Republike Srbije naročito na sprovođenju ekonomskih i strukturnih reformi, kao i strategija za reformu pravosuđa, borbu protiv korupcije, modernizaciju javne uprave i borbu protiv diskriminacije”, odgovorili su nam u Opštini Trstenik.
Na pitanje “Šta Grad Kruševac čini radi boljeg informisanja građana o procesu pridruživanja Evropskoj Uniji i senzibilisanja javnosti u tom pravcu?” u Gradskoj upravi su nam rekli sledeće:
“Nastojimo da kroz razne projekte i manifestacije koje su usmerene na razvijanje interkulturalnosti, a koje sprovodimo na nivou grada, ukažemo građanima da možemo živeti bolje i da je to jedino ostvarivo zajedničkim snagama i saradnjom”.
U Opštinama Aleksandrovac i Ćićevac su bili još kraći.
“Preko NVO se trudimo se da informišemo građane o svemu što je značajno za njih”, napominju u Aleksandrovcu dok u Ćićevcu tvrde da građane o procesu pridruživanja informišu “organizovanjem tribina”.
Iz opština Brus i Varvarin nismo dobili odgovore šta lokalne vlasti čine na promovisanju Evropske unije i boljem informisanju građana o procesu pridruživanja.
I ova blic-anketa je pokazala da lokalne vlasti u šest komuna u Rasinskom okrugu nisu u potpunosti svesne svojih obaveza kada je reč o procesu pridruživanja Srbije EU i da jako malo čine da građanima omoguće pravovremene i objektivne informacije.