Centar za istraživačko novinarstvo Kruševac – CINK, u saradnji sa Udruženjem građana “Evrokontakt”, predstavio je rezultate prve faze projekta “Ko je ko u lokalnoj vlasti u Rasinskom okrugu?”.
– „Evrokontakt“ ima dosta iskustva u realizaciji ovakvih projekta, a ovde smo da svojim znanjem pomognemo kolegama iz CINK-a. „Evrokontakt“ je realizovao projekat „Ja imam reč“ koji je imao za cilj da se uspostavi bolja komunikacija između narodnih poslanika i građana. Tokom rada na ovom projektu ustanovili smo da veliki broj građana ne zna ko ih predstavlja u Skupštini Srbije. Takođe smo bili deo projekta Beogradske otvorene škole o strateškom planiranju u Rasinskom okrugu, gde smo ustanovili da mnoge opštine imaju jako malo strateških dokumenata ili ih nemaju uopšte. Većina naših projekata usmerena je na demokratizaciju društva i poboljšanje transprentnosti lokalnih vlasti. – istakla je Sretina Dobrodolac, članica Upravnog odbora „Evrokontakta“.
Slaviša Milenković, predsednik Upravnog odbora Centra za istraživačko novinarstvo Kruševac – CINK, podsetio je da se projekat „Ko je ko u lokalnoj vlasti u Rasinskom okrugu?“ realizuje od sredine septembra 2017. godine, u okviru velikog projekta Action SEE i uz finansijsku podršku Evropske Unije.
– Od tri lokalne samouprave u kojima se sprovodi projekat saradnja je uspostavljena sa Kruševcem i Varvarinom, dok u Trsteniku ignorišu naše dopise. I pored toga, do sada su prikupljeni podaci za profile 45 političara iz Kruševca, Varvarina i Trstenika. U narednih desetak dana biće publikovani i podaci za još 11 političara, članove opštinskog veća u Varvarinu. – kazao je Milenković.
Sav prikupljeni materijal je publikovan na internet portalima KrusevacPress.rs, RasinskiParlament.com i 037info.net.
– Za formiranje profila političara korišćeni su podaci sa sajtova lokalnih samouprava, novinski tekstovi, baza podataka Agencije za borbu protiv korupcije, arhiva Republičke izborne komisije, podaci Skupštine Republike Srbije i drugi dostupni izvori. Fokus je bio na dosadašnjem političkom delovanju i materijalnom i imovinskom stanju lokalnih političara. Bez obzira na poprilično ignorantski odnos pojedinih lokalnih samouprava, ohrabruje nas činjenica da su od početka projekta objavljeni podaci o imovinskom stanju sedmoro političara koji nisu bili dostupni na sajtu Agencije za borbu protiv korupcije sredinom septembra, kada je projekat započeo. – dodao je Milenković.
U narednoj fazi projekta „Ko je ko u lokalnoj vlasti u Rasinskom okrugu?“, koji traje do 15.02.2018. godine, biće analizirana obećanja koja su političari davali građanima u nekoliko proteklih godina.