Na svetu u ovom trenutku već ima više mobilnih telefona u upotrebi, nego stanovnika planete. Ubrzani tehnološki razvoj je doneo olakšanu komunikaciju među ljudima, ali (na različite načine) i olakšan pristup ličnim podacima svakog od nas. Zato u ovom tekstu možete pronaći savete koji će biti vodič za korisnike mobilnih platformi svima koji žele da „gospodare“ svojim ličnim podacima i tako ostanu „nevidljivi“ za one koji prikupljaju te podatke. Budite kao tajni agent, kao pravi Džejms Bond! Ne dozvolite da vaši lični podaci „cure“ kad vi to ne želite.
Ova uputstva se odnose isključivo na podešavanja vaših mobilnih uređaja. Međutim, vrlo slično važi i za podešavanja vaših profila na društvenim mrežama (Facebook, Instagram, Snapchat, Twitter, Whatsapp). Ukoliko pravilno podesite svoj mobilni uređaj, rešili ste veliki deo problema. Naravno, dodatno podešavanje svake od aplikacija će još popraviti stanje i podići nivo bezbednosti vaših ličnih podataka. Važno je da u svakom trenutku mislite o bezbednosti i zaštiti svojih podataka.
Većina ovde navedenih podešavanja namenjena je Android korisnicima, jer oni čine oko 85% korisnika pametnih telefona. Ali, i pored toga, navešćemo i neka od podešavanja za iPhone korisnike. U raznim verzijama Androida srpski prevodi se razlikuju, pa zato svuda u tekstu dajemo i engleski original opcije (u zagradi).
Podešavanja prikaza reklama (Ads Settings)
iPhone ili iPad
Idite na podešavanja telefona (Settings)
Izaberite privatnost (Privacy)
Izaberite oglašavanje (Advertising)
Uključite opciju Limit Ad Tracking
Android
Idite na podešavanja Google-a (Google Settings)
Izaberite oglašavenje (Ads)
Izaberite opciju za isključivanje oglasa baziranih na interesu (Opt out of interest-based ads)
Kliknite i potvrdite: OK
Zaključavanje ekrana (Screen Lock)
Idite na podešavanja telefona (Settings)
Izaberite bezbednost (Security)
Izaberite bezbednost ekrana (Screen Security)
Izaberite vrstu zakjlučavanja. Naša preporuka je PIN ili Šifra preko precrtavanja (Password over Pattern), pošto je drugim ljudima relativno lako da vide kako unosite šifru
Budite sigurni da ste odabrali nešto što ćete lako upamtiti
Određivanje lokacije (Location Services)
Android
Idite na podešavanja telefona (Settings)
U okviru ličnih podešavanja (Personal) izaberite opciju lokacija (Location)
Šifriranje telefona jedan je od najboljih načina zaštite podataka u slučaju da vam telefon bude ukraden. To preporučuju mnogi stručnjaci za bezbednost.
NAPOMENA: Noviji Androidi već dolaze šifrovani i ne mogu biti bez šifrovanja.
Imajte na umu da šifrovanje telefona može trajati prilično dugo – oko sat vremena, nekad i više (zavisi od modela uređaja, veličine memorije i drugih faktora). Zato nikako ne bi trebalo da pokušavate da pokrenete ovu opciju ako vam baterija nije na najmanje 80% napunjenosti. Pametno je i da telefon bude uključen na punjač tokom celog ovog procesa.
Započnite odlaskom na Android postavke (Settings) i odabirom opcije bezbednost (Security)
Videćete više opcija, uključujući i opciju šifriranje telefona (Encrypt phone)
Odabirom ove opcije dobićete ekran poput onog sa desne strane koji vas obaveštava o procesu. Ako niste dovoljno napunili bateriju telefona, Android će vas o tome obavestiti
Znajte: Jednom kada odaberete i pokrenete opciju šifriranje telefona, ne smete ništa da prekinete jer će, u suprotnom, podaci vašeg telefona biti trajno izgubljeni.
Šifriranje čuva vaše podatke u obliku koji se može čitati samo kada je telefon (ili tablet) otključan. Otključavanje šifrovanog uređaja dešifruju se vaši podaci. Šifrovanje povećava nivo zaštite podataka u slučaju krađe vašeg uređaja. Da biste maksimalno zaštitili svoje podatke na šifrovanom uređaju, uvek podesite da je neophodan unos PIN-a, lozinke ili šifre precrtavanja da biste otključali uređaj kad se pokrene.
Na šifrovanom uređaju svi lični podaci se šifriraju. Ovo uključuje stvari poput e-pošte, tekstove, kontakte, podatke sa Google naloga, podatke o aplikacijama, fotografije, medije i preuzimanja. Neki podaci koji nisu lični, poput veličine datoteka, nisu šifrovani.
Šifriranje pretvara sve podatke u tekst sačinjen od niza brojeva i slova, sprečavajući hakere da im pristupe u većini slučajeva. Iako oni mogu pokušati da zaobiđu zaštitu, trebalo bi da prođe nekoliko godina dok otključaju podatke ako vi za šifrovanje iskoristite 256-bitnu AES enkripciju. Srećom, većina softvera u današnje vreme koristi ovaj nivo šifriranja, pa možete biti sigurni da nemate problema.
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružamo najbolje iskustvo na ovoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste zadovoljni uslovima privatnosti.U redu