Izmenom poreza na imovinu na poslednjoj sednici Skupštine grada, Kruševac neće prihodovati 50 miliona dinara, koliko
po novom predlogu republičkog budžeta za 2014. godinu iznosi umanjenje transfernih sredstava za lokalnu samoupravu, smatraju u ZZS.
Goran Krasić ističe da slična mera nije dala rezultata i kada je uvećan PDV na kraju 2012. godine.
–Grad je teritorijalno podeljen sa postojećih šest zona na četiri zone – iznosi Goran Krasić, odbornik u lokalnoj skupštini.
– Ukinute su ekstrazona i peta zona, čime je broj onih koji bi trebalo da plaćaju porez povećan. Pritom je uzeta metodologija koja je na neki način promenila osnovice za oporezivanje, a odnosi se na tržišnu vrednost nekretnina.
Krasić dodaje da se utpanjem ekstrazone došlo do toga da se lokali u centru grada koji izvesno imaju veću tržišnu vrednost oporezuju kao i lokali koji su ranije bili u prvoj zoni. U ZZS navode da je otuda došlo do povećanja vrednosti osnovice za oporezivanje u prvoj zoni za 41 posto.
–Iako se na godišnjem nivou ne radi o značajnoj sumi novca, budući da je socijalni momenat vrlo težak i privredni ambijent sužen kao i svako dodatno opterećenje koje da budem iskren nije veliko, ipak se pojavljuje nov trošak.
Svako dodatno opterećenje je nov trošak – navodi Krasić, dodajući da je u novoj podeli zona došlo do toga da katastarske opštine Ribarska Banja i Ribare budu prebačene u drugu zonu, iako se pre svega u mestu Ribare 90 posto stanovništva bavi poljopivrednom proizvodnjom.
U ZZS ističu i da izmenjen Poslovnik o radu Skupštine grada Kruševca koji sada ograničava repliciranje odbornika postavljenim licima (gradonačelnik, gradski većnici, direktori) predstavlja uvod u predizbornu kampanju.
–Uzimanjem replike uskraćujete demokratska prava odbornika – kaže Goran Krasić – Pozdravili smo kada je upravo ova vlast u januaru ukinula ovu stavku poslovnika. Odbornicima se sada pod izgovorom efikasnosti Skupštine oduzima pravo da repliciraju licima koje su upravo oni birali, odnosno postavljali na ta mesta. U praksi, odbornici mogu stalno da se javljaju po povredi poslovnika, kao i da javaljanjem po tačkama dnevnog reda za koje se u praksi
niko ne javlja prolongiramo sednicu. Predlagali smo da se pred svako zasedanje pronađe neka vrsta koncenzusa. Nikome ne treba da date monopol na istinu. Mi se nećemo pomiriti s ovom promenom i pokušaćemo da ponovo vratimo stari Poslovnik, za šta nam je potrebna podrška trećina Skupštine.– dodaje Krasić.