Mediji se menjaju. Od prvih štampanih lokalnih novina nekada, sve do globalnih multimedijalnih sadržaja danas – put je bio dug, ali zanimljiv. Brzi Internet i generacije odrasle uz računare su potpuno nova medijska publika. Šta nas čeka u budućnosti? To je tema kojom se bave istraživači medija danas kako bismo svi zajedno bili spremni za novitet koje donosi sutrašnjica. Lokalno razmišljanje više nije dovoljno, ali i pored toga svako medijsko tržište ima svoje specifičnosti. Kakva je situacija kod nas?
Novija relevantna istraživanja (Nielsen grupa) pokazuju da vreme gledanja TV uživo opada. Primer su SAD gde je to bilo 10,5 časova tokom 2010. godine, i 4,1 čas tokom 2018. Inače, TV uzima najveći deo medijskog vremena (onog koje konzumenti potroše na medije), i to je oko 43% ukupne „potrošnje“. Gledanje TV-a uživo je smanjeno, ali su porasli drugi vidovi: OTT (Over The Top) TV, DVD / BlueRay uređaji, uređaji vezani na Internet, gledanje programa na zahtev, multimonitorsko gledanje, razne vrste striminga… Razlog, najverovatnije, leži u tome što su drugi vidovi ovog medija više personalizovani u odnosu na klasične televizijske programe. Striming i OTT televizija su „pogodni za televizijsko oglašavanje“ u strimovanim i ciljanim reklamama. A to je ono što menja medij: način emitovanja propagandnih poruka i zarada. Nova tendencija koja se javlja u emitovanju je analiza velike količine podataka i medijske publike – ona prevodi TV reklame na sledeći nivo.
U Srbiji je tzv. linearno televizijsko emitovanje (TV program koji redovno emituju TV stanice, klasičan program) je i dalje apsolutni „pobednik“. Tokom prošle godine (2018.) prosečna dnevna TV gledanost je iznosila čak 5,3 sata. Statistike za Srbiju pokazuju i sledeće. Čak 25% ponuenih paketa ima opciju odloženog gledanja, ali je udeo ovakvog praćenja programa tek oko 2,5%. TV se u Srbiji i dalje prati putem TV ekrana, i samo mali deo gledalaca koristi druge uređaje: 10% to čini na računaru, 9% na pametnom telefonu i 3% na tabletu.
Dalje, predviđanja kažu da će do kraja ove godine video sadržaji činiti čak 80% ukupnog saobraćaja na Internetu. Tendencija u ovoj oblasti je tzv. „mobile first“. To znači da će sve više preovlađivati video sadržaji snimljeni mobilnim telefonom koji se drži uspravno, što remeti dosadašnje koncepte video produkcije. Analize koje je radio Facebook pokazuju da su živi video prenosi izazivali čak šest puta veću angažovanost publike od onih koji nisu „živi“.
Bitna stavka u budućnosti će biti trajanje video sadržaja. Istraživanja kažu da ljudi istražuju sajber svet u kratkim naletima, koristeći svoje mobilne uređaje. Upravo ti „mikro-momenti“ (novi termin Internet marketinga!) — momenti kada se posećuje Internet u potrazi za preporukama šta da se radi, gde da se ide, šta da kupi — postaju šansa da se poveže priča. Tako su i veliki brendovi prinuđeni da pričaju svoju reklamnu priču u mikro-momentima. Sve je očiglednije da živimo u kulturi reklamnih oglasa, gde svakome nedostaje jedina roba koja je istinski važna u našim životima: naše vreme.
Sve ovo dovodi i do pojave novih formata za oglašavanje. Na Zapadu ih, prigodno, zovu „snack adds“, što se grubo može prevesti kao „reklamni zalogajčići“. To su kratki video zapisi koji traju manje od 10 sekundi. Takvi su, npr. oglasi na YouTube-u ili oni koji „iskaču“ na mnogim Internet portalima. I u ovoj oblasti srpsko tržište zaostaje, jer tek manje od 10% oglasa se radi u ovom formatu.
Zaključujemo da se Srbija razlikuje od razvijenijih zemalja u onolikoj meri koliko tehnološki zaostaje za njima. Ali, beležimo i jedan apsurd. Globalno pada broj korisnika društvenih mreža, dok u Srbiji on raste! Možda se ovo može objasniti kao „zakasnela moda“, ali razlog može biti i mentalitet ili lokalna specifičnost tržišta.
Budućnost je pred nama i svakako ćemo uskoro saznati u kojoj meri možemo da ispratimo globalne trendove.