Centar za istraživačko novinarstvo Kruševac – CINK predstavio je rezultate treće faze projekta “Ko je ko u lokalnoj vlasti u Rasinskom okrugu?”.
“U trećoj fazi projekta analizirana su obećanja političara u periodu od lokalnih izbora 2012. godine pa do 2017. godine.Analizirano je ukupno deset obećanja, sedam iz Kruševca, po jedno iz Varvarina i Trstenika i jedno koje se može smatrati regionalnim, izgradnja puta Pojate – Preljina. Odlučili smo se da ne radimo analize po ličnostima već po temama a izabrali smo teme za koje smo procenili da su od velikog značaja za građane Rasinskog okruga i ove tri komune“, istakao je na konferenciji za novinare Saša Paunović.
Analizirane teme bile su: otvaranje fakulteta u Kruševcu, izgradnja puta Pojate – Preljina, izgradnja sigurne ženske kuće, izgradnja bioenergane, otvaranje dečjeg pozorišta, provera svih privatizacija u Kruševcu, prodaja preduzeća, dolazak stranih investitora, izgradnja vrtića u Obrežu i izgradnja istorijskog grada Ras u Dublju i Popini.
“Znatno više obećanja analizirano je u Kruševcu nego u Varvarinu i Trsteniku, jer je u ovim opštinama 2016. godine došlo do promene lokalne vlasti. Iako su neki od vodećih političara, koji su sada na vlasti, bili deo vlasti i pre 2016. godine bilo je malo teže pronaći odgovarajuće teme i njihova obećanja“, dodao je Paunović i nastavio.
“Naša analiza je pokazala da se obećanja, naročito u jeku predizborne kampanje, daju dosta olako, da političari nisu svesni svoje odgovornosti za izrečeno obećanje i posledice koju takva obećanja mogu da proizvedu. Većina obećanja koja smo analizirali nije ispunjena ili, ukoliko su ispunjena, to nije bilo urađeno u datom roku, već sa znatnim kašnjenjem. To je dokaz niskog nivoa demokratije u našoj zajednici, slabo razvijene političke kulture ali i dobro poznatog „sindroma brzog zaboravljanja birača“ na koji političari najčešće „igraju“, zaključio je Paunović.
Projekat “Ko je ko u lokalnoj vlasti u Rasinskom okrugu?” je deo velikog projekta “ACTION SEE“ koji sprovodi „Metamorphosis Foundation“ iz Skoplja u partnerstvu sa Westminster Foundation iz Velike Britanije, CRTA – Srbija, Udruženjem građana „Zašto ne?“ iz Bosne i Hercegovine, Centrom za demokratsku tranziciju iz Crne Gore, Open Data Kosovo i organizacijom „Levizja Mjaft!“ iz Albanije.