Do pre dvadesetak godina sve oko medija je bilo potpuno jasno. Vesti, informacije i drugi sadržaji su bili objavljivani na radiju i televiziji, u novinama i magazinima. To je bio jasan put do masovne publike, poslednjeg elementa u nizu. Danas postoji Internet. On nije lanac, već mreža digitalnih veza. Internet nema ni početak, ni kraj. Ipak, kad se govori o medijima, jedna stvar je ostala nepromenjena: sadržaji koji se plasiraju stvaraju se iz političkih, društvenih i komercijalnih razloga. Cilj je prodaja proizvoda i usluga, vrednosti ili ideja. Kome? Vama, vašoj porodici i prijateljima.
Mladi Internet najčešće koriste za zabavu, a nešto ređe za edukaciju. Internet je postao najvažniji izvor informisanja, platforma za kupovinu, komunikaciju sa državom (e-uprava)… Društvene mreže postale su svakodnevica većine nas. Biti digitalno pismen ne znači da je dovoljno znati da pošaljemo e-mail ili objavimo post na društvenim mrežama. U današnjim okolnostima je neophodno znati da koristimo sve ove tehnologije na pouzdan i kreativan način, ali – uz obavezno kritičko promišljanje. Snalaženje u digitalnom okruženju od svih nas zahteva istovremeno i kognitivne i tehnološke veštine. Ovo se može svrstati u nekih pet kategorija.
Bezbednost je druga od posmatranih kategorija. Neprekidno moramo da vodimo računa i o bezbednosti. Treba da se štitimo od zloupotreba, maltretiranja ili krađe intelektualne svojine.
Treća kategorija je čuvanje i organizacija informacija.
Ali, veštine digitalno pismenih osoba podrazumevaju i stvaranje, kreaciju, a ne samo konzumiranje sadržaja. Napraviti tekst, sliku ili podkast čini četvrtu kategoriju veština.
Digitalni tekstovi i drugi sadržaji se prave da bu se delili, vrlo je važno znati kako da svoje ideje prenesemo drugima. Uvek se mora unapred razmišljati o posledicama i efektima onog sadržaja koji delimo. Kako to utiče na druge? Kakvu bi reakciju moglo da izazove?
Neophodno je da znamo kako funkcioniše tzv. digitalni otisak. Digitalni otisak su sve one informacije o nama koje, pasivno ili aktivno, ostavljamo na Internetu. Te informacije omogućavaju oglašivačima da imaju bolji uvid u našu ličnost, time i veću efikasnost oglašavanja i reklama koje će nam biti prikazane.