Politika: po nešto o osnovnim pojmovima – prvi deo

Politika: po nešto o osnovnim pojmovima – prvi deo

Politika: po nešto o osnovnim pojmovima – prvi deo

Komentari su isključeni na Politika: po nešto o osnovnim pojmovima – prvi deo

Politika je ušla u krv. Skoro svima. A velika većina čita vrlo malo, ili ne čita nikako. Ali su, zato, svi “na mreži”. Zato za sve njih u ovom tekstu objavljujemo i malo edukativnih sadržaja, čisto da znamo o čemu pričamo i da se koliko – toliko sporazumemo (bez obvaveze da se saglasimo, naravno).

Definicije

Dakle, da krenemo od samog pojma politike. Nekoliko definicija se vezuje za ovaj pojam:

1. Politika (od grčke reči: πολιτικα, po definiciji “poslovi gradova”) je proces donošenja odluka koje se odnose na članove grupe, a odnosi se na postizanje i primenu pozicija uprave – organizovane kontrole nad ljudskom zajednicom, posebno država. Takođe, politika je studija ili praksa raspodele vlasti i resursa u posmatranoj zajednici (to je najčešće hijerarhijski organizovana populacija), kao i međusobni odnos između zajednica. Istorija politike se ogleda u poreklu, razvoju i ekonomiji institucija vlasti.

2. Politika je proces i način na koji se donose odluke unutar jedne grupe ljudi. Obično se politika odnosi na vlade, ali političko ponašanje se opaža u bilo kojoj grupi ili instituciji koju sačinjavaju ljudska bića.

3. Politika je način i manir donošenja odluka grupe ljudi. U širem smislu, pojam se odnosi na gotovo sve vrste uzajamnih dejstava u društvu. Politika je i proces i metod sticanja i održavanja podrške javnosti, odnosno sticanja političke moći.

4. Politika je skup aktivnosti vezanih za upravljanje zemljom ili područjem, posebno za raspravu između partija koje imaju vlast. Takođe, politika je i niz aktivnosti koje imaju za cilj poboljšanje statusa nekoga ili povećanje moći unutar organizacije.

5. Politika je: aktivnosti vlade, članova pravnih organizacija ili ljudi koji pokušavaju uticati na način upravljanja državom; posao zadržavanja položaja vlasti u vladi; proučavanje načina upravljanja državom.

Tipični rezultati politike su društveni sukobi, ograničenost resursa, planiranje budućnosti, odnosi sa drugim zajednicama.

Politika nastaje sa nastankom država, a one, opet, nastaju sa razvojem umetnosti ratovanja. Tako, istorijski gledano, sve savremene političke zajednice duguju svoje postojanje uspešnom ratovanju. Ili, drugačije, pobednici u ratovima rastu, dok poraženi u ratovima (pr)opadaju. Na žalost, u sopstvenoj istoriji nalazimo potvrdu ovih misli.

Oblici političkih organizacija

Polazeći od definicija politike, postoje različiti oblici političkih organizacija. To mogu biti državne organizacije, nevladine organizacije i međunarodne organizacija. Dominantna institucionalna forma političkog upravljanja danas u svetu je država. Ako se vratimo na Aristotela, on klasifikuje države u jedan od šest mogućih oblika, od kojih su tri dobra i tri su loša (kroz istoriju, sve ovo je, naravno, dosta izmenjeno). Po Aristotelu, dobri su: monarhija, aristokratija i republika, a loši su: tiranija, oligarhija i demokratija. Njegova država ima dva staleža i to: upravljački stalež i stalež robova.

Maks Veber, često pominjan u poslednje vreme, u koga se mnogi kunu, ovako definiše političke partije: „To su asocijacije koje počivaju na formalno slobodnom angažmanu koji ima cilj da svojim šefovima osigura vlast u okviru društva a njihovim aktivnim pristašama šansu – idealnu ili materijalnu da ostvaruju objektivne ciljeve i vlastite probitke, ili da ostvare to oboje.“

Sve ovo što ovde čitate je samo niz sentenci sa raznih strana i od raznih autora, ali za koje mi se čini da tako dobro opisuju suštinu. Za koji dan još po nešto na ovu temu.

Rasinski parlament

Povezani sadržaji

Kafa sa poslanikom ili poslanicom

Komentari su isključeni na Kafa sa poslanikom ili poslanicom

Malo i van lokala

Komentari su isključeni na Malo i van lokala

Izbori će biti održani 26. aprila

Komentari su isključeni na Izbori će biti održani 26. aprila

Nova i stara godina

Komentari su isključeni na Nova i stara godina

Obrazovanje na naš način

Komentari su isključeni na Obrazovanje na naš način

Objašnjenje: šta je to vlada

Komentari su isključeni na Objašnjenje: šta je to vlada

Ti neobjektivni mediji !

Komentari su isključeni na Ti neobjektivni mediji !

Srpska demokratija

Komentari su isključeni na Srpska demokratija

Dan ljudskih prava – 10. decembar

Komentari su isključeni na Dan ljudskih prava – 10. decembar

Zašto kasni konstituisanje lokalnih samouprava?

Komentari su isključeni na Zašto kasni konstituisanje lokalnih samouprava?

Pozorišna sezona počela ranije – laka vam izložba

Komentari su isključeni na Pozorišna sezona počela ranije – laka vam izložba

Demokratija postaje apatija

Komentari su isključeni na Demokratija postaje apatija

Create Account



Log In Your Account



Skip to content